Достапни линкови

Кина ги пофали односите со Пакистан


ПАкиста, Кинескиот премиер Вен Џиабао и неговиот пакистански колега Јонсуф Раза Гилани
Кинескиот премиер Вен Џиаобо денеска во Исламабад изјави дека односите меѓи Кина и Пакистан се пример како две соседни и различни општества можат да работат во мир и меѓусебна соработка.Тој додаде дека кинескиот план е да се работи на развој на воените односи на овие две земји.
Кина и Пакистан вчера потпишаа договор вреден 20 милијарди долари кој опфаќа неколку сектори како енергетскиот, железничкиот сообраќај, земјоделство и култура.
XS
SM
MD
LG