Достапни линкови

Јордан бара начин за подобрување на односите со Иран


Јорданскиот крал Абдула Втори, изјави дека бара начин да се подобрат заладените односи од Иран. Абдула Втори ја прифатил поканата од иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад наскоро да го посети Техеран. Јорданскиот крал е еден од најострите критичари на Иран во последните неколку години, предупредувајќи дека иранското растечкото влијание во регионот би можело негативно да влијае врз Јордан и врз другите про-американски ориентирани држави во соседството.
XS
SM
MD
LG