Достапни линкови

Британските власти негираат информации објавени на Викиликс


Во еден од документите објавени на Викиликс се вели дека британската влада стравувала дека Либија ќе преземе строги мерки против неа доколку либискиот бомбардер умре во затвор.
Станува збор за Адбел Басет ал Меграфи кој боше осуден на затворска каза поради поставување бомба во американскиот авион кој експлодира над Шкотска при што загинаа 259 луѓе.
Затвореникот беше ослободен минатата година поради рак на простата по што беше прогнозирано дека има уште еден месец живот. САД се налутија за одлуката за ослободување поради тоа што тој се уште е жив. Британските власти денеска негираа дека Либан извршил притисок врз нив за ослободување на Меграфи.
XS
SM
MD
LG