Достапни линкови

Преговорите со Иран ќе продолжат во јануари во Истамбул


Министерот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон ги оцени дводневните разговори во Женева за контроверзната иранска нуклеарна програма како суштински и детални. Ештон потврди дека преговорите ќе продолжат кон крајот на јануари во Истамбул. Иран бара да му се признае правото за нуклеарна енергија.Советот за безбедност на Обединетите Нации спроведе 4 рунди на санкции против Иран поради одбивањето на земјата да престане со збогатување со ураниум
XS
SM
MD
LG