Достапни линкови

Брамерц: Србија од теорија да прејде на пракса


Главниот обвинител на Хашкиот Трибунал Серж Брамерц пред Советот за безбедност на Обединетите Нации изјави дека Србија го држи клучот за апсењето на Ратко Младиќ и Горан Хаџиќ и дека Белград мора да направи повеќе во таа насока. Во неговиот извештај за соработката на Србија со Хашкиот Трибунал Брамерц истакнал дека е загржен поради пропустот на Србија да ги уапси обвинетите. Тој додава дека српските власти мора да го надминат јазот меѓу изразувањето спремност за апсење и оперативна акција по тој план.
XS
SM
MD
LG