Достапни линкови

Средба Иванов - Назарбаев во Астана


Казахстан во Македонија гледа значаен перспективен партнер во регионот на Балканот, истакнал казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев на денешната средба во Астана со македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Било оценето дека е неопходно двете земји да ја интензивираат политичката и економската соработка и да воспостават правна рамка преку потпишување повеќе билатерални договори. Иванов по разговорите со Назарбаев оценил дека треба да продолжат добрите релации и практики од времето на поранешните СФРЈ и СССР. Назарбаев го информирал Иванов за проектот за индустријализација на Казахстан, вреден 50 милијарди долари што треба да се реализира до 2014 година и упатил покана за вклучување и на македонската бизнис заедница.
XS
SM
MD
LG