Достапни линкови

Друцас: Грција планира во 2014-та да оддржи самит за проширување на ЕУ


Унгарија и Грција ги поддржуваат напорите на ЕУ во процесот на проширување да бидат опфатени и земјите од Западен Балкан.Ова денеска во Будимпешта ги изјавија министрите за надворешни работи на двете земји, Димитрис Друцас и Јанош Мартони. Друцас изјави дека Грција планира во текот на 2014 година, кога ќе преседава со Унијата, да одржи меѓународен самит за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан
XS
SM
MD
LG