Достапни линкови

По пауза од 8 месеци, Ирак ќе добие премиер


Претседателот на Ирак Џалал Талабани, денеска и официјално ќе го наименува Нури ал Малики за премиер, со што ќе се стави крај на политичката криза во која се најде земјата по општите избори кои се одржаа пред осум месеци. Поделбата на власта меѓу курдите, шиитите и сунитите Арапи беше договорена на 10 ноември. Талабани е Курд, Малики Шиит, а претседателот на парламентот е Арап.
XS
SM
MD
LG