Достапни линкови

Осомничен Нацист почина пред стартот на судски процес


Судот во Германија соопшти дека третиот по ред најбаран осомничен нацист Самуел Кунц почина пред да почне судскиот процес против него.
89-годишниот Кунц беше обвинет за убиствата во гасните комори на Евреите во кампот на смртта во Белзец.
Ефраим Зуроф од центарот „Симон Визентал“ за ловење на Нацистите, вели дека е фрустрирачко чуството оти Кунц умре пред судењето.
XS
SM
MD
LG