Достапни линкови

БиХ одбележува 15 години од Дејтонскиот Договор


Денеска во БиХ се одбележуваат 15 години од потпишувањето на Дејтонскиот Договор со кој се стави крај на војната во БиХ. Договорот беше создаден во воената база во Дејтон. Негови потписници беа тогашните претседатели на БиХ Алија Изетбеговиќ, Фрањо Туѓман на Хрватска и Слободан Милошевиќ на Србија во присуство на тогашниот американски државен секретар Ворен Кристофер. Петнаесет годни по потпишувањето, мислењата за него се уште се поделени а политичарите во БиХ и понатаму расправаат за негова ревизија. Високиот претставник на ЕУ во БиХ, Валентин Инцко вчера во Сараево изјави дека по 15 години од потпишувањето на Дејтонскиот договор во БиХ постојат добри економски потенцијали и можен е развој во политичката сфера.
XS
SM
MD
LG