Достапни линкови

Состојбата на границата на Србија со Косово е стабилна


Соработката меѓу мисијата на НАТО во Косово и Војската на Србија е многу добра, високо професионална и се заснова на взаемно почитување, оценија денеска во Ниш началникот на Генералштабот на спрката војска Милое Милетиќ и комнандантот на КФОР Ерхард Бјулер.Состојбата на границата меѓу Србија и Косово ја оценија како мирна и стабилна.
Бјулер го информира Милетиќ и за плановите на КФОР за намалување на бројот на војници и реорганизација на силите.
XS
SM
MD
LG