Достапни линкови

Србите и Македонците најчести баратели на азил во Германија


Германското министертво за надворешни работи соопшти дека граѓаните на Србија и Македонија се најбројни меѓу барателите на азил во Германија. Само во октомври речиси 800 луѓе од Македонија и над илјада од Србија побарале азил во таа земја. До пред една година ни Србија ни Македонија не биле на листата на 10 земјите со најмногу баратели на азил во Германија.
XS
SM
MD
LG