Достапни линкови

Бугарија бара Хрватска и Србија да се вклучат во проектот Белене


Бугарскиот премиер Бојко Борисов побарал од хрватската премиерка Јадранка Косор и српскиот претседател Борис Тадиќ да учествуваат во проектот- нуклеарна електрана Белене, јавуваат бугарски медиуми. Косор и Тадиќ би требало да се изјаснат за предлогот до 13 ноември кога во Софија ќе пристигне рускиот премиер Владимир Путин на разговори за енергетски проекти.
Според првичниот договор на бугарските власти и рукста компанија која ќе го гради Белене , изградбата на електраната требаше да чини 4 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG