Достапни линкови

Тадиќ ќе им оддаде почит на хрватските жртви од војната


Српскиот претседател Борис Тадиќ оваа недела во Хрватска ќе им оддаде почит на оние кои биле убиени во хрватската болница од српските воени сили за време на војната во 1991 година. Тадиќ е првиот српски лидер кој ќе им оддаде почит на хрватските жртви од воениот масакар во Овчара. Хрватскиот претсдател Иво Јосиповиќ и неговиот српски колега ќе оддаат почит и на 18-те Срби кои загинале во соседното село во Хрватска. За време на еднодневната посета на Хрвтска, според најавите, Тадиќ ќе се сретне со премиерка Јадранка Косор и со претставници на српското малцинство во Хрватска.
XS
SM
MD
LG