Достапни линкови

„Црвен аларм “ за тероризам во Атина


Грчката полиција пронајде 5 пакет бомби адресирани до амбасади низ Атина. Бомбите биде адресирани до германската, чилеанската, руската, бугарската и швајцарската амбасада во Атина. Една од нив експлодира пред швајцарската амбасада додека другите беа детонирани од полицијата во контролирани услови. Во полициското соопштение е наведено дека денешните пакет – бомби немаат никаква поврзаност со Ал Каеда но се сомневаат дека зад ова испраќање на пакет бомби стојат локални екстремистички организации. Грчката Влада ги осуди терористичките напади врз амбасадите во Атина што се случија во последните два дена.
XS
SM
MD
LG