Достапни линкови

Продолжуваат судските процеси против Шешељ и Караџиќ


Лидерот на српската радикална партија Воислав Шешељ денеска треба да се појави во судницата на Хашкиот трибунал на расправата за состојбата во постапката против него. Шешељ е обвинет за злосторства врз несрпското население во Хрватска, Војводина и Босна и Херцеговина од 1991 до 1993 година.
Во меѓувреме, пред Хашкиот Трибубнал ќе биде продолжено и судењето против поранешниот претседател на Република Српска Радован Караџиќ. Тој е обвинет за тероризирање на цивили во Сараево со кампањата за артилериски и снајперски напади, за геноцод во Сребреница и земање војници на Унпрофор како заложници од 1992 до 95- та.
XS
SM
MD
LG