Достапни линкови

Ставрески - Буџетот се полни подобро од очекувањата


Минатиот месец се собрани повеќе пари во буџетот од очекуваното, соопшти министерот за финансии Зоран Ставрески.
Тој вели дека остварените буџетски и даночни приходи ги надминуваат планираните фискални приходи за 1,6 проценти што се случува трет месец по ред.
Стварески појасни дека приходите од ДДВ како најзначаен репрезент на вкупната економска активност во земјата се поголеми за 2,8 проценти.
XS
SM
MD
LG