Достапни линкови

Разговори Таџикистан - Авганистан за безбедноста на границата


Претседателот на Таџикистан Емомали Рахмон денеска патува за Кабул на разговори со неговиот колега Хамид Карзаи. Една од главните теми е безбедноста и борбата против трговијата со дрога на таџикистанско – авганистанската граница. Во последниве неколку месеци Таџикистан се соочува со зачестени инциденти од есктремистички милитанти.
XS
SM
MD
LG