Достапни линкови

Средба на американските и кинески економски власти


Американскиот секретар за финансии Тимоти Гајтнер се сретна со кинескиот вицепремиер Ванг Кишан во градот Кингдао на источното кинеско крајбрежје. По средбата, американската амбасада во Кина издаде соопштение дека тие „размениле мислења за американско-кинеските економски односи“, без да наведат други детали.
САД смета дека Кина намерно го држи курсот на националната валута јуан на неоправдано ниско ниво, за да им помогне на кинеските извозници.
XS
SM
MD
LG