Достапни линкови

Филе - Преговори за членство брзо по решавањето на името


Македонија ќе ги почне преговорите за членство во ЕУ многу брзо откако ќе го реши спорот за името, вели еврокомесарот за проширување, Штефан Филе во интервју за чешкиот весник Лидове новини.
Филе не смета дека ЕУ ги изменила и зајакнала правилата за пристап во Унијата, туку дека од 2006 година за влез во Унијата се бара кандидатот да биде навистина подготвен.
XS
SM
MD
LG