Достапни линкови

Иран и Венецуела ќе создаваат нов светски поредок


Претседателите на Иран и на Венецуела го поздравија нивниот силен стратешки однос. Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад и неговиот колега Хуго Чавез потпишаа 11 договори за унапредување на соработка во неколлку област, како што се трговија со нафта, природен гас, текстил, трговија и градежништво. Двајцата претседатели го осуди империзјализмот на Соединетите држави и рекоа дека ќе се обединат во напорите да се воспостави "нов светски поредок", кој ќе ја елиминира доминација на западните сили врз
глобалните прашања.
XS
SM
MD
LG