Достапни линкови

Пукање во парламентот на Чеченија


Вооружени милитанти денеска го нападнале парламентот на Чаченија во Грозни, јавуваат руските новински агенции, додавајќи дека притоа имало загинати и ранети. Се наведува дека бомбаш самоубиец и уште две вооружени лица влегле во зградата и оти специјалните полициски сили се судриле со нив. Чеченија е дел од регинот на Северен Кавказ каде што Русија се бори против растечкото исламско бунтовништво.

XS
SM
MD
LG