Достапни линкови

Христофиас не сака да преземе одговорност за Кипар


Кипарскиот претседател Димитрис Христофиас не е подготвен да оди напред кон решение на проблемот за островот, изјави поранешниот лидер на кипарските Турци Мехмет Али Талат во интервју за кипарскиот весник „Катимерини“.
Талат смета дека Христофиас стравува да преземе одоворност, и дека на тој начин не може да се постигне сериозен договор.
Според поранешниот лидер на кипарските Турци, претседателот Христофиас „избрал да ја следи логиката временски да го изместува решението на проблемот“.
XS
SM
MD
LG