Достапни линкови

НАТО со визија за сајбер и ракетна одбрана


Министрите за одбрана и за надворешни работи денеска во Брсиел ќе расправаат за стратегискиот концепт како Алијансата да се соочи со растечката опасност од сајбер и ракетни напади во наредната декада. Министрите ќе расправаат и за предлозите за реформирање на команданата структура на НАТО со цел Сојузот да стане поефикасен. Пред состанокот генералниот секретар Андерс Фог Расмусен побара од земјите членки, и покрај економската криза, да не ги намалуваат буџетите за одбрана.
XS
SM
MD
LG