Достапни линкови

Подобрување на односите Лондон-Москва?


Британскиот и рускиот министер за надворешни работи, Вилијам Хаг и Сергеј Лавров денеска во Москва се заложија за подобрување на односите меѓу двете земји, по неколкугодишните несогласување.
Односите меѓу двете земји драстично се влошија во 2006 година по убиството на поранешниот руски агент Александар Литвиненко во Лондон. Русија одбива на Британија да и го испорача главниот осомничен за убиството Андреј Лугвој.
XS
SM
MD
LG