Достапни линкови

Укинат мораториумот за вадење нафта во Мексиканскиот залив


Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама го укина мораториумот на вадењето на нафта од морските длабочини, воведен кон крајот на април по катастрофата на платформата на Бритиш Петролеум во Мексиканскиот залив. Беше предвидено забраната за вадење нафта да трае до крајот на ноември, но американскиот министер за внатрешни работи Кен Салазар изјави дека мораториумот е укинат порано, поради новите правила кои се воведени откако на платформата на БП се подобрени безбедносните мерки и е намален ризикот од слична катастрофална експлозија. Аналитичарите сепак сметаат дека американската администрација подлегнала на силните притисоци на нафтената индустрија и на други заинтересирани страни и оти затоа решила да го забрза укинувањето на забраната за дупчење.
XS
SM
MD
LG