Достапни линкови

Унгарија - Опасност од ново излевање отровна кал


Унгарија соопшти дека има зголемена опасност од ново излевање на отровен отпад од оштетениот резервоар во фабриката за алуминиум. Деновиве од резервоарот се излеаја околу 700 илјади кубни метри отпад што ја предизвика најголемата еколошка катастрофа во земјата. Излевањето на отровната кал однесе најмалку 7 човечки животи.
XS
SM
MD
LG