Достапни линкови

Денеска добитникот на Нобеловата награда за мир


Годинашниот добитник на Нобеловата нагрда за мир денеска ќе биде соопштен во норвешкиот главен град Осло. Според некои очекувања, тоа би требало да биде кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо. Официјален Пекинг го предупреди Нобеловиот Комитет да не му ја доделува наградата на дисидентот кој се ноаѓа во затвор. Од друга страна има предвидувања дека добитник на наградата ќе биде Сима Самар, активистка за правата на жените во Авганистан.
XS
SM
MD
LG