Достапни линкови

Решение за Кипар ќе ги нормализира односите Атина-Анкара


Односите меѓу Атина и Анкара можат да бидат целосно нормализирани само ако биде постигнато решение за кипарскиот проблем, изјави грчкиот претседател Каролос Папуљас.
Изјавата на Папуљас е дадена на вчерашната прослава во Никозија по повод 50-годишнината од независноста на Кипар.
Грчкиот претседател ја повика Анкара да покаже политичка волја за решавање на кипарското прашање и изрази уверување дека тоа може да биде постигнато.
XS
SM
MD
LG