Достапни линкови

Австралиски војници обвинети за убиства во Авганистан


Тројца поранешниот австралиски војници кои служеле во Авганистан ќе бидат обвинети за убиста, соопшти државниот обвинител. Војниците биле членови на специјални сили и учествувале во операција во 2009-та година во која загинаа
шест цивили , а четири беа повредени. Австралија има околу 1.500 војници во Авганистан, вклучувајќи и околу 200 специјалните сили и околу 1.000 војници распоредени во Тирин Кот во провинцијата Урузган, кои помагаат во обуката на авганистанската армија.
XS
SM
MD
LG