Достапни линкови

Идејата за дијалог Белград-Приштина добро прифатена


Залагањето на Словенија за отпочнување дијалог меѓу Србија и Косово беше добро прифатено на вечерата на шефовите на дипломатиите на членките на ЕУ со државниот секретар на САД Хилари Клинтон во Њујорк, истакна словенечкиот шеф на дипломатијата Самуел Жбогар.
Тој рече дека словенечката идеја добила нагласена поддршка и од членките на ЕУ што се уште го немаат признато Косово.
Жбогар изјави дека неодамнешната резолуција за Косово во ОН претставува успех за ЕУ затоа што со неа „не загуби ниту Србија“.
XS
SM
MD
LG