Достапни линкови

Руските НВО се противат на ненајавените инспекции


Водечките организации за заштита на човековите права во Русија протестираат против ненајавените инспекции во нивните простории, бидејќи ги сметаат за притисок. Во соопштението до јавноста, тие велат дека инспекциите во околу 40 невладини организации биле незаконски.
Руското обвинителство објави дека почнува истрага, да се провери дали невладините организации ги почитуваат законите.
XS
SM
MD
LG