Достапни линкови

„Самоопределување“ - Косово треба да се спои со Албанија


Лидерот на косовското движење „Самоопределување“ Албин Курти остро се спротивстави на најавените разговори меѓу Приштина и Белград, нагласувајќи дека по одлуката на Меѓународнот суд на правда и Резолуцијата на ОН, косовските лидери треба да разговараат со Тирана за обединување на Косово со Албанија.
Курти најави и организирање демонстрации и масовни протести против преговoрите со Србија, кои, според него, се на штета на Косово.
XS
SM
MD
LG