Достапни линкови

Секуални злоупоотреби во Белгиската Католичка Црква


Комисија на Католичката црква во Белгија објави извештај во кој се наведува дека има стотици случаи на сексуални злоупотреби во речиси секоја конгрегација на земјата. Комисијата добила 475 жалби претежно за педофилија за периодот од 1950 до доцните 90 ти.
XS
SM
MD
LG