Достапни линкови

Гејтс: напредок во Кандахар


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс денеска изјави дека американската стратегија за борба против терористите покажува знаци на успех во Кандахар. Станува збор за најопасната провиниција во Авганистан и е главна цел на воените планови што претседателот Барак Обама ги објави во минатата година. Кандахар е главен центар на талибанското движење.
XS
SM
MD
LG