Достапни линкови

Ерупција на вулкан на Суматра


Еруптираше вулкан на индонезискиот остров Суматра, за прв пат по четири века. Вулканот исфрлал чад во височина од 1500 метри. Илјадници луѓе се евакуирани, но нема информации за жртви или повредени.
Планината Синабунг на северот на Суматра почна да еруптира околу полноќ.
XS
SM
MD
LG