Достапни линкови

Се удавија 11 руски морнари


11 руски морнари се удавија на Арктикот, откако нивниот брод потона во бура додека тие се обидувал да му помогне на друг рибарски брод во неволја. Бродот потонал во Лаптевското Море на 35 километри од пристаништето Тикси. Само капетанот и двајца механичари ја преживеале несреќата.
Се уште не се знае зошто бродот се превртел и потонал. Бродот тргнал да му помогне на рибарски брод кој пријавил проблеми со моторот, но рибарскиот брод е пронајден неоштетен.
XS
SM
MD
LG