Достапни линкови

Вестервеле денеска во Србија и во БиХ


Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле денеска е во посета на Србија и на Босна и Херцеговина, во рамките на турнејата низ дел од земјите од поранешна Југославија, што ја почна вчера, а со цел да ја поддржи нивната интеграција во Европската унија, но и да ја повика Србија да ја признае независноста на Косово. Шефот на германската дипломатија во Србија и во Босна и Херцеговина пристигнува од Хрватска, а в петок ќе го посети Косово. За време на турнејата тој ќе побара од земјите кои ќе ги посети да ги спроведат неопходните реформи за влез во ЕУ.
XS
SM
MD
LG