Достапни линкови

Јанукович побара промени на Уставот


Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска повика на измени во Уставот. Повикот на Јанукович доаѓа на денот кога земјата го дбележува Денот на независноста, и 19 години од ослободувањето од Советскиот сојуз. Јанукович изјави дека Украина треба да го реформира Уставот темелно и да му се дозволи на претседателот да има вистинска моќ да ги координира и контролира спроведувањето на клучните реформски прашања. Украина ги ограничи овластувањата на претседателот во 2004-та за време на про- западниот претседател Виктор Јушченко. Јанукович изјави дека ги поддржува потезите на земјата кои водат кон демократијата и вети дека ќе ги заштити граѓанските права. Опозицијаа го обвинива Јанукович за приврзнаник на Русија и дека ја води земјата кон авторитаризам.
XS
SM
MD
LG