Достапни линкови

Абдула Втори прифати да учествува на мировните разговори


По египетскоит претседател Хосни Мубарак и кралот на Јордан Абдула Втори прифати да присуствува на лансирањето на директни разговори меѓу Израелците и Палестинците во Вашингтон следниот месец. Вчера, американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги покани Мубарак и јорданскиот крал Абдула Втори на отпочнувањето на првите директни разговори меѓу палестинските и израелските лидери,по паузата од декември 2008 година. Клинтон рече дека преговорите за формирање палестинска држава покрај Израел може да бидат завршени за една година.
XS
SM
MD
LG