Достапни линкови

Иран го осуди планот на САД за воена акција


Амбасадорот на Иран во Обединетите нации го осуди планот на САД за воена акција во исламската република поради нуклеарната програма. Амбасадорот Ешаг Алехабиби испратил писмо со критика до генералниот секретар на ОН, до претседателот на Советот за безбедност и до американските официјални преставници.
САД неодамна соопштија дека може да се искористи и воена сила, ако Иран и понатаму продолжи со својата нуклеарна политика.
Во меѓувреме, врховниот лидер на Иран, Ајатолахот Али Хамнеи изјави дека Техеран нема да разговора со САД под закани.
XS
SM
MD
LG