Достапни линкови

Поројни дождови и лизгање на земјиште во југозападна Кина


Најмалку 67 лица се водат за исчезнати по лизгање на земјиште, како последица на поројни дождови, во планините во југо западна Кина. Како што јави Ксинхуа, во прекин биле телекомуникациите, струјата и патиштата во провинц ијата Јунан. Во поплавите во Кина во изминативе месеци загинаа најмалку 1500 луѓе.
XS
SM
MD
LG