Достапни линкови

Цените на житото на највисоко ниво за две години


Цената на житото се зголеми на највисоко ниво во последниве две години на светските пазари како последица на забраната за извоз од суша погодената Русија. Премиерот Владимир Путин забрани извоз на жито и брашно од 15 август.
Првиот заменик-премиер Игор Шувалов изјави дека забраната може да биде ревидирана во зависност од резултатите на сезонската жетва.
Програмата за храна и земјоделство ФАО на Обединетите Нации во меѓувреме предупреди дека тоа ке предизвика проблеми во сиромашните земји.
XS
SM
MD
LG