Достапни линкови

Над 1.100 загинати во полавите во Пакистан


Над 1.100 луѓе настрадале во катастрофалните полави во Пакистан, а над милион ипол се погодени од последиците, но се страхува дека бројките не се конечни. Според локалните власти во северо-западниот дел на земјата, уништувањата од поплавите се огромни, а многумина настрадани сеуште не се евидентирани. Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун најави околу 10 милиони долари помош за Пакистан, а американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека како првична помош се испратени опрема и помош во вредност од околу 10 милиони долари.
XS
SM
MD
LG