Достапни линкови

Дел:не сум споменал за посебен статус за северно Косово


Амабасадорот на САД во Приштина Кристофер Дел денеска демантираше дека споменал за можноста за автономија на северно Косово. Денеска некои медиуми пренесоа дека во разговор со новинарите амбасадорот Дел изјавил дека од косовскиот премиер Хашим Тачи слушнал оти властите во Приштина биле подготвени за нешто што би било автономија за северот на Косово. Од амбасадата соопштуваат дека нивниот став е јасен дека го подржуваат статусот на Косово како независна, суверена држава и го подржуваат нејзиниот територијален интегритет. Дел изјавил дека ни тој ни премиерот Тачи не повикувале на давање автономија на северно Косово.
XS
SM
MD
LG