Достапни линкови

Во Полска уапсени 8 противници на геј парадата


Полицијата во Варшава уапсила 8 противници на денешната геј парада која се одржуваше низ улиците на главниот град на Полска. Учесниците на парадата марширале, се забавувале , одржале митинг , под силно обезбедување на полицијата. И покрај контра маршот и инцидентите на почетокот од парадата и верниците кои дошле со транспаренти „Не дојдов да судам, туку да се искупам за гревовите“ првата геј парада во Полска помина без поголеми насилства и во весела атмосфера.
XS
SM
MD
LG