Достапни линкови

Иран - Гардата се повлекува од гасните полиња?


Иранското Министерството за нафта соопшти дека Иранската револуционерна гарда делумно се повлекла од проектите за развој на полиња со природен гас.
Станува збор за две фирми поврзани со Револуционерната гарда - Катам ал-Анбиа и Сепанир. Обединетите нации минатиот месец ја посочија Кхатам ал-Анбиа како цел на новите санкции против Иран поради неговата контроверзна нуклеарна програма. Катам ал-Анбиа е едно од најголемите претпријатија на Иран.
XS
SM
MD
LG