Достапни линкови

Во Индија штрајк поради поскапа нафта


Во многу делови на Индија денска нема сообраќај и не работат многу фирми, поради еднодневниот штрајк кој го организираше опозицијата. Водечките опозициски партии повика на аштрајк поради зголемување на цената на нафтата . Во некои области имало и судир на полицијата и демонстрантите. Федералната влада го поскапела горивото за 6, 7 проценти, бидејќи тоа зголемување на цената ќе им донесе 5, 2 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG