Достапни линкови

Груевски:името и ЕУ и натаму приоритети


И за време на белгиското претседателство, Македонија ќе настојува да добие датум за преговори со Европската Унија и да го реши проблемот со името, изјавил премерот Груевски. Тој најавил дека во вторник ќе се сретне со премиерот на Белгија со кога ќе разговара за сите прашања меѓу Македонија и ЕУ. За одлуката на Уставниот суд за „Мал ринг“, Груевски вели дека веќе се извадени градежни дозволи за најголем дел од објектите и не очекува сериозен застој на проектот „Скопје 2014-та„.
XS
SM
MD
LG