Достапни линкови

Уапсени 5 активисти за правата на хомосексуалците


Најмалку 5 активисти за правата на хомосексуалците билe уапсени денеска во Санкт Петербург за одржување на ненајавен митинг. Околу две илјади активисти за правата ан хомосексуалците се собрале во дворот на музејот Ермитаж извикувајќи "Хомофобијата е срам за земјата". Активистите за правата на хомосексуалците се обидуваат со години да добијат права, но безуспешно. Организаторите на денешниот митинг изјавиле дека им биле забранети 5 локации на кои сакале да се соберат.
XS
SM
MD
LG